niedziela, 14 czerwca 2015

"Stwórcze ręce" polecam

Jeszcze tylko dziś (niedziela) i wyjątkowo jutro (poniedziałek; 10-17; wstęp bezpłatny) można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym bardzo interesującą wystawę zatytułowaną "Stwórcze ręce". Poświęcona jest rzemiosłu artystycznemu na Śląsku w pierwszej połowie 20. wieku i prezentuje piękne, wyjątkowe artefakty wykonane z metalu. Od świeczników, kielichów mszalnych i lamp, poprzez figury świętych i świeckich, po oryginalną bramę z Piwnicy Świdnickiej, która przyjechała z Muzeum Narodowego w Warszawie.Warto zajrzeć na tę wystawę z przynajmniej trzech powodów. Żeby docenić artystyczny kunszt i wyobraźnię metaloplastyków. Odkryć niezwykle oryginalną twórczość Jaroslava Vonki, czeskiego kowala, który osiedlił się na początku ubiegłego wieku we Wrocławiu i dzięki swojemu talentowi zdobył duże uznanie, a wykute przez jego warsztat kraty, bramy, balustrady do dziś zdobią wrocławskie kościoły, budynki Politechniki i prywatne domy (często nieświadomych swego stanu posiadania właścicieli). I po trzecie - by uważnie przyjrzeć się heroicznej, wzruszającej figurze "Ogrodnika" autorstwa tegoż Vonki.

"Ogrodnik" lub "Drzewo życia" Vonki
Lampka z warsztatu Vonki
Detal kraty z drzwi banku w Prudniku
Jowisz z bramy wrocławskiej Elektrowni Wodnej Północnej
(nie wróci już na dawne miejsce zastąpiony przez replikę)
Chrzcielnica z kościoła św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Krakowskiej

2 komentarze:

 1. Przepiękne. I popatrz ty się, dziś tamtędy przechodziłam...
  O panu Vonce widziałam, całkiem niedawno, interesujący reportaż w TV, przyjechała tu jego rodzina i przekazywała prywatne zbiory dzieł tego artysty.
  A tu proszę, mamy to wszystko pod nosem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybyś jutro tamtędy przechodziła, wstąp nie tylko do muzeum :)

   Szkoda, że nie trafiłam na ten reportaż. Jestem pod wielkim wrażeniem prac Vonki, które nota bene zaczęto intensywniej tropić we Wrocławiu i na Śląsku dopiero w latach 70.... Zmarł w zapomnieniu w 1952 w rodzinnej miejscowości w ówczesnej Czechosłowacji, ta wystawa przywraca pamięć :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...