środa, 31 października 2012

FIAC 2012

Jesień w Paryżu to prócz deszczu również Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej FIAC. Nie sposób ich przeoczyć, jeśli korzysta się z oczu i nóg, tym bardziej, że co roku zataczają szersze kręgi. Miasto obwieszone jest plakatami, wielkogabarytowe dzieła zaczepiają w tzw. przestrzeni publicznej. W Jardin des Plantes (Ogrodzie Botanicznym), Tuileriach, na Placach Vandome i Concorde. Setki dzieł mniejszych rozmiarów można podziwiać i nabywać w nawie Grand Palais, w której tego roku zainstalowali się "galerzyści" reprezentujący twórców z całego świata. 

Otwarci, chłonni, gorliwi paryżanie nie przepuszczą żadnej okazji, żeby się czegoś nowego dowiedzieć, doświadczyć, zainspirować. W weekend wszystkie wymienione wyżej miejsca przeżyły oblężenie. Kilku moderatorów cudem uniknęło stratowania przez uduszenie. Kim jest moderator? Tłumaczem z hermetycznego języka sztuki współczesnej na język nieśmiałka (nieśmiałego człowieka) zagubionego w gąszczu interpretacji. Niwelatorem dystansu pomiędzy artystą i dziełem a odbiorcą. Zazwyczaj studentem historii sztuki, który przybliża zainteresowanym, "co autor miał na myśli". 

Przedstawiam mojego moderatora z Ogrodu Tuileryjskiego:


Świetnie się rozumieliśmy.


Żądnych porządnej relacji z tytułami lub beztytułami dzieł, nazwiskami artystów bardzo uprzejmie odsyłam do bloga Holly.

3 komentarze:

 1. Chyba wolę sztukę, dla której odbioru nie potrzebuję pośredników :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pośrednictwo rozleniwia. Prawdziwa sztuka zapośredniczy się sama. Jakoś hasłowo wyszło... Serdeczne pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny portret moderatora! Współczesna sztuka jest dla mnie zabawą. Grą skojarzeń, intryguje, zachwyca ale czasem ma się ochotę wiedzieć coś więcej, i wtedy moderator jest po prostu jak znalazł. A z tego co widziałam podczas tegorocznego FIACA-skupiał tłumy, prowokując czasem do bardzo zawziętych dyskusji na temat dzieła sztuka. Tak więc inicjował interakcję z publicznością...sympatyczne, nieprawdaż?
  Dziękuję za miłe słowa!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...