środa, 16 marca 2011

Harajuku, cz. III, Meiji-jingu


Świątynię Meiji-jingu (czyt. meidzi dzingu) wzniesiono w roku 1920 dla upamiętnienia cesarza Meiji i cesarzowej Shotoku. Pod ich rządami od 1868 skończyła się kilkusetletnia izolacja Japonii od świata zewnętrznego. Świątynia została zniszczona podczas bombardowań pod koniec drugiej wojny. Odbudowana w oryginalnym kształcie w 1958, otoczona olbrzymim parkiem jest obecnie popularnym miejscem spacerów, ślubów w tradycyjnym obrządku szintoistycznym i obowiązkowym punktem programu turystycznego.

Japończycy, kultywując wiekowe tradycje, odwiedzają świątynie w ciągu paru pierwszych dni stycznia, aby zapewnić sobie przychylność bogów (kami-sama) na nowy rok. Tokijskie Meiji-jingu czy Senso-ji przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie. Począwszy od sylwestrowego wieczoru ustawiają się do nich kilkusetmetrowe kolejki nadzorowane przez policję wyposażoną w megafony oraz tablice apelujące o ład i porządek, do którego zresztą nie trzeba tego zdyscyplinowanego narodu specjalnie przekonywać.

Meiji-jingu podobno nawiedza w tym okresie do 3,5 miliona ludzi. Bee i Spider byli tam pierwszego dnia roku Pańskiego 2008.
Swobodnie przeszli przez bramę (tori)...... ale już kilkadziesiąt metrów dalej tłum zagęścił się. Na ekranie z przodu widać metę, do której zmierzamy.


Japończycy spokojnie i cierpliwie oczekiwali na swoją kolej, aby ofiarować drobny datek, zaklaskać i pokłonić się przed głównym ołtarzem. Prawie u celu:


Drewniane skrzynie na ofiary nie sprawdziłyby się przy takiej ilości wiernych. Rozpostarto płachty białego materiału, żeby sprawniej zbierać datki robiąc miejsce na następne. Co kilka godzin mnisi składają w skarbcu kolejne worki bilonu, a potem współpracujące z nimi banki mają duuużo liczenia.


Po wykonaniu rzutu monetą, większość ludzi udaje się do przyświątynnych pawilonów oferujących wróżby na przyszłość oraz gadżety mające zapewnić zdrowie i powodzenie w ważnych sferach życia - w domu i w pracy, egzaminach na studia, powiększeniu rodziny, szybkim zamążpójściu. Można zakupić puste tabliczki różnych rozmiarów, wypisać na nich zindywidualizowane zapotrzebowanie i zostawić w świątyni, co prawdopodobnie zwiększa szanse realizacji. Większe tabliczki kosztują majątek. Tego typu usługi, wysoce specjalistyczne, na całym świecie są w cenie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...