wtorek, 28 czerwca 2016

Szare kruki

Z niedzielnego spotkania z wrocławskim bukinistą, czyli chodnikowym sprzedawcą książek przy Placu Dominikańskim, wyszliśmy ubogaceni takimi oto wdzięcznymi tytułami: "Sztuka graficzna i jej rola społeczna" wydana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w 1951 roku oraz "Palacz kotłów grzewczych" wydany przez Krajową Spółdzielnię Pracy "Oświata" we Wrocławiu w 1989 roku, w ostatnich podrygach komuny, a może już po przełomowym czerwcu.

Spider ma zamiar motywować swoją pozycją studentów i doktorantów do pilniejszej nauki, szczególnie polecając fragmenty o posługiwaniu się łopatą, choć społeczna (i nie tylko) rola palacza kotłów grzewczych jest do dziś nieoceniona.

Cytat z mojego nabytku: "Gabloty 27-28. Grafikę z pocz. XX w. reprezentują artyści polscy i radzieccy. Tematy pracy podejmują Krawczenko oraz E. Bartłomiejczyk; W. Krajewski i S. Raczyński ukazują siłę i tężyznę robotnika; drzeworyty T. Kulisiewicza są protestem i buntem przeciw niesprawiedliwości społecznej. Gabloty 29 - 32. Nowoczesne drzeworyty chińskie obrazują pokojową pracę, walkę z kułakiem [...] Gabl. 33. Najnowsze polskie drzeworyty obrazujące prace w stoczni, akcję hodowlaną i robotnika w fabryce".
Książeczka - wehikuł w niebezpieczne, również dla sztuki, czasy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...