piątek, 18 września 2015

Upolowane na targu "pod młynem"

... przeze mnie tylko pośrednio.

Raniony przez myśliwego jeleń, powalone drzewo, uciekająca łania, w tle trzy góry. Twórca się postarał kompozycyjnie, choć temat mało oryginalny, wyeksploatowany do bólu w dwudziestoleciu międzywojennym. Dla nabywcy gwarantowane zaspokojenie potrzeby łatwych wzruszeń, współczucia, okrucieństwa... Czysty zysk...
Chodził lisek koło drogi, aż dopadła go elegantka. W szafach babć i prababć pozycja obowiązkowa. Dobrze, że mody przemijają. Wyobrażacie sobie nosić taki pyszczek i dyndające łapki na piersi?
Jesień idzie. Konie u jesiennego wodopoju.
Notatnik austriackiego wizytatora gimnazjów z lat 20. i 30.

Gimnazjalista Ludwig Franz urodzony 1915 nie odebrał świadectwa.

Nie skusiłam się na konie ani lisa, natomiast w zeszłą niedzielę nabyłam ciekawą fotografię z przedwojennej Warszawy, co wnioskuję po szyldzie firmowego sklepu E. Wedla. Wczesny przykład "street fashion" i "street photography".

Udanego weekendowego polowania na przyjemności wszelkie życzę! :)

4 komentarze:

 1. Proszę się nie naigrawać z pyszczków i łapek dyndających wokół niegdysiejszych elegantek. Osobiście byłam właścicielką trzech takich, w różnych kolorach.
  Szkoda, że nie było zdjęcia równie ekscytującego jak to; Zielonka k/W-wy, maj '28. Na spacerze. http://culture.pl/sites/default/files/images/imported/design/galerie%20foto/MODA_PRZEDWOJENNA/full_moda_warzawa_forum_770.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Państwa na zdjęciu poniosła fantazja :)) Sądząc po strojach pań, moje foto pochodzi mniej więcej z tego samego okresu, z drugiej połowy lat 20.
   O żesz, załapałaś się na nieżywe kołnierze... w dodatku trzy!!! Odbiją się, niestety, na Twojej karmie... ;) Chyba że karma uwzględni linię obrony "fashion victim".

   Usuń
 2. Bardzo podobne do tego "warszawskiego" zdjęcie, tylko z Przemyśla, mam w swoich archiwach. Jest na nim moja Mama. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło Cię tu znów widzieć i słyszeć :) Fajnie, że uchowało się takie dynamiczne, pełne życia uliczne zdjęcie Twojej Mamy. Z tamtych czasów najczęstsze są statyczne ujęcia we wnętrzach.
   Rodzinne fotografie nabierają coraz większej wartości sentymentalnej z wiekiem - ich i naszym. :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...