piątek, 13 września 2013

Le Grau-du-Roi

W drodze powrotnej z Montpellier, stolicy regionu Langwedocja-Rousillon, zajechaliśmy do Le Grau-du-Roi, żeby poczłapać po mokrym, chłodnym piasku w stronę słońca i pooddychać pachnącym glonami powietrzem. Niegdyś rybacka wioska, już od końca 19. wieku stawała się coraz popularniejszym kurortem, w którym w latach dwudziestych podczas podróży poślubnej gościł Hemingway.(Osadził tu potem początek akcji "Rajskiego ogrodu").

Najprzyjemniejsza jest stara część miasteczka z niewielkimi domami, sklepikami i restauracjami, położona nad kanałem. Wzdłuż piaszczystych plaż ciągnących się po obu jego stronach, pobudowano duże, bezosobowe pensjonaty i hotele, które wprowadzają odstręczającą dla mnie atmosferę masowego wypoczynku.

Na szczęście około godziny 19. plaże we Francji pustoszeją, gdyż opalona i zgłodniała armia przemieszcza się w kierunku restauracji. Zresztą na przełomie sierpnia i września doszło już do znaczących przegrupowań w głąb lądu. Zachody słońca zdarzało nam się oglądać samotnie lub w towarzystwie kilku zapatrzonych w spławiki wędkarzy.


Widok z mostu na kanał dzielący miasto na pół

Tradycje rybackie znajdują kontynuację 

Barwy i nastrój niczym z płócien Paula Signaca, którego wystawę obejrzeliśmy kilka godzin wcześniej w Montpellier

5 komentarzy:

 1. Piękny zachód słońca. Pozazdrościć wakacyjnych klimatów, gdy inne armie pracują w pocie czoła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grunt to się zaciągnąć do odpowiednich wojsk ;)

   Usuń
 2. Zdecydowanie po obejrzeniu takiego widoku nie wracałabym już chyba do domu...może poprosiła o azyl w Le-Grau-du Roi, albo dała się złapać jakiemuś rybakowi na wędkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Holly, niestety, na moje ogłoszenia o zamianie mieszkania we Wrocławiu na chateau lub chaoyce (czyt. szałas) w Prowansji na razie nikt nie odpowiedział ;)
   Z rybakami byłabym ostrożna. Domagaliby się zaraz, żeby spełniać ich marzenia... ;)

   Usuń
 3. Jaaa... A u nas szaro, buro i zimno... Pierwsze zdjęcie - cudo! Pozdrowienia serdeczne!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...